«نهضت تعاون سنگاپور از آغاز تا کنون»

سنگاپور در شمال خط استوا قرار دارد. مالزی و اندونزی تنها همسایه های سنگاپورند. موناکو و وکیشن سیتی از بزرگترین شهرهای سنگاپور به حساب می آیند.
سنگاپور در سال 1963 استقلال خودش را از بریتانیا بدست آورد. این شبه جزیره در جنوب شرقی آسیا واقع شده و یکی از مراکز بزرگ تجاری داد و ستد کالا در جهان است و یکی از ۴ شهر-کشور کنونی در جهان است.  این کشور هم اکنون به یکی از پررونق‌ترین کشور‌های جهان تبدیل شده و امروز یکی از پر ترافیک‌ترین بندرهای دنیاست. آب و هوای این کشور گرم و مرطوب و میانگین بارش سالانه در آن به بیش از ۲۲۴ سانتی¬متر می‌رسد. از لحاظ ذخایر معدنی کشوری فقیر است، اما اقتصاد آن رشد و شکوفایی فراوانی داشته و این کشور را به یکی از ثروتمندترین مناطق دنیا تبدیل کرده است. سنگاپور، توسط یک جاده ترانزیت با مالزی و دیگر نقاط جنوب شرق آسیا مرتبط است.
تعاون
مفهوم تعاون در سنگاپور در سال 1924 زمانی که وام گرفتن امری دشوار بود آغاز گردید. در آن زمان هیچ بنگاه، موسسه مالی یا بانکی وجود نداشت که حقوق بگیران برای دسترسی به اهداف خود بتوانند با اتکاء به آن نیاز مالی خود را برآورده نمایند.
فرمان شرکت های تعاونی استریتز ستلمنت
 (Straits Settlement Cooperative Societies Ordinance)
فرمان شرکت های تعاونی استریتز ستلمنت در سال 1924 صادر و در 1 ژانویه 1925 به اجرا در آمد.
اولین شرکت تعاونی ای که به موجب این فرمان تأسیس گردید ، "شرکت تعاونی وام و پس انداز کارکنان دولت سنگاپور" بود که در سال 1925 با 32 عضو تأسیس شد.
در فاصله سالهای 1925-1940، افراد بیشتری به تأثیر مثبت مفهوم خودیاری و کمک متقابل تعاون واقف شدند. در مجموع 43 شرکت تعاونی وام و پس انداز برای برآوردن نیاز کاکنان دولت، معلمین، کارکنان گمرک و نیز کارکنان بخش های خصوصی تأسیس شد.  
شمار روز افزون شرکت های تعاونی، موجب شد تا ایجاد سازمان مرکزی ای برای هماهنگی و همکاری بین تعاونی ها ضروری گردد. از این رو در تاریخ 16 نوامبر 1933 "اتحادیه تعاون شهری سنگاپور" تأسیس گردید. این اتحادیه در جولای 1954 به اتحادیه تعاون سنگاپور و پس از گذشت 18 سال بار دیگر تغییر نام داده و در سال 1972 به اتحادیه ملی تعاون سنگاپور مبدل گردید.
فدراسیون ملی تعاون سنگاپور (SNCF)
در تاریخ 18 سپتامبر 1980، فدراسیون ملی تعاون سنگاپور (SNCF) به عنوان نهاد رأس بخش تعاون این کشور وارد میدان شد. اتحادیه ملی تعاون سنگاپور نیز پس از آن در سال 1982 به عنوان سازمان تلفیقی خدمات تعاون و به عنوان عضو وابسته فدراسیون ملی تعاون سنگاپور ایفای نقش نمود.
حال با توجه به اینکه فدراسیون ملی تعاون سنگاپور، نقشی هماند نقش اتاق تعاون ایران را در کشور خود ایفا می نماید و به عنوان سازمان رأس، که تمام تعاونی های سنگاپور را تحت پوشش چتر حمایتی خود قرار داده است و به عنوان نماینده نهضت تعاون این کشور، عضو اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) است، نظری دقیق تر به آن خواهیم انداخت:
فدراسیون ملی تعاون سنگاپور (SNCF) که عالی ترین نهاد تعاون در این کشور می باشد همانند اتاق تعاون ایران عضو اصلی اتحادیه بین المللی تعاون (ICA) بوده و در این اتحادیه نقش مدیریتی نیز دارد. در حال حاظر آقای سیاه کیان پنگ عضو هیئت مدیره ICA می باشد.
حوزه های فعالیت تعاونی های سنگاپور به شرح ذیل می باشد:
1-    تعاونی های آموزشگاهی: تعاونی های فعال در دانشکده ها، مدارس، پلی تکنیک ها و دانشگاه ها می باشند که با مشاوره و کمک اساتید و معلمین تجربیات ابتدایی راه اندازی یک تعاونی را بر اساس اقتصاد و اصول تعاونی به دانش اموزان انتقال می دهند. عضویت در این تعاونی ها برای دانش آموزان، اساتید و معلمین، مربیان، کارکنان دبیرستان ها، مدارس عالی، پلی تکنیک ها، موسسات آموزش فنی و دانشگاه ها آزاد است. این تعاونی ها همچنین به اعضا فروش کتاب، لوازم التحریر، خدمات IT، لوازم ورزشی، سلف سرویس، مسافرت و غیره نیز ارائه می دهند.
در حال حاظر 13 تعاونی آموزشگاهی در این کشور فعال می باشند.
2-    تعاونی های اعتباری: تعاونی های وام و پس انداز، تعاونی هایی اند که با اخذ سپرده از اعضا، آنها را به پس انداز تشویق نموده و به آنها از طریق وام با مدت مناسب کمک می نمایند.
یک شرکت وام و پس انداز مجموعه ای از فراد است که با مشکلات اقتصادی مشابه دست و پنجه نرم کرده و بر اساس حقوق و وظایف برابر از طریق بنگاه های دموکراتیک گرد یکدیگر جمع می شوند تا به حل این مشکلات دست پیدا کنند. امروزه تعاونی های اعتباری نقش مهمی در ارتقای وضعیت اقتصادی و اجتماعی اعضایشان ایفا می کنند.
در این کشور 30 تعاونی اعتبار فعال وجود دارد.
3-    تعاونی های کنگره ملی اتحادیه های تجاری (NTUC): این تعاونی ها توسط نهضت کارگری، با هدف اولیة خدمات رسانی به کارگران و خانواده های آنها تشکیل شده اند و خدمات آنها از این قبیل می باشد: خدمات پرستاری از کودکان، مسکن، مراقبت از سالخوردگان، تالار های غذا خوری، سوپرمارکت، بیمه، محصولات دارویی، کلینیک های خانوادگی و دندان پزشکی، نشر و پخش رسانه و خدمات وام و پس انداز
9 مجموعه از این تعاونی ها وجود دارند
4-    تعاونی های خدمات: این بخش متشکل است از تعاونی هایی که دامنه ای گسترده از خدمات را، من جمله خدمات زیست محیطی، امنیتی، مسافرتی، خدمات به سالمندان، خدمات مدیریتی، خدمات شرکتی و رفاهی به اعضایشان ارائه می دهند.
در حال حاظر 21 تعاونی خدماتی در این کشور فعال می باشند.       
فدراسیون ملی تعاون سنگاپور (SNCF) نماینده ملی نهضت تعاون سنگاپور است. این سازمان که در سال 1980 به ثبت رسید، مرحله به مرحله رشد نمود و هم اکنون 73 سازمان تعاونی وابسته دارد.
این فدراسیون عضو ICA و سازمان تعاونی آسه آن (ACO) می باشد. همچنین عضو مجمع مصرف کنندگان سنگاپور (CASE) نیز می باشد. SNCF از روابط تعاونی خود با سازمان جهانی کار (ILO) و دیگر تشکیلات منطقه ای و بین المللی بهره می برد. قابل ذکر است که دفتر تجاری اتحادیه بین المللی تعاون نیز در سنگاپور مستقر است. 
هدف: تقویت و ترویج نهضت تعاون در سنگاپور و عضویت فعال در جامعه بین المللی تعاون
نقش: عملکرد اصلی SNCF به شرح ذیل است:
•    اشاعه اصول و شیوه تعاون
•    ترویج آموزش تعاونی، انجام تحقیقات و گردآوری و نشر اطلاعات مرتبط با توسعه تعاون
•    ارائه خدمات مدیریتی، حسابداری، ممیزی، قانونی و غیره به سازمان های وابسته
•    سازماندهی نهضت تعاون سنگاپور و نمایندگی نمودن برای آنها    
ملاحظه:
1-    تعاون در سنگاپور توسعه فراوانی داشته و تأثیر آن در جامعة پیشرفتة این کشور آسیایی بسیار زیاد است. به نحوی که بر اساس گزارش اتحادیه بین المللی تعاون، 50% از جمعیت این کشور (6/1 میلیون نفر) در حال حاظر عضو تعاونی ها هستند.
2-    از میان انواع تعاونی های فعال در سنگاپور، تعاونی های مصرف از پیشرفت مثال زدنی ای برخوردار بوده است. طبق اعلام اتحادیه بین المللی تعاون، تعاونی های مصرف سنگاپور 55% از بازار فروش سوپر مارکتی را در اختیار داشته و گردش مالی سالیانه آنها 700 میلیون دلار آمریکا می باشد.

/ 2 نظر / 18 بازدید
حسین

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

قاصدک

سلام مرسی بابت این همه اطلاعات بدرد بخور به خاطر تحقیقم در مورد تعاونی های سنگاپو ر اینجا اومدم و کلی خوشحال شدم ممنون بای