تعریف تعاون


اتحادیه بین المللی تعاون در سی و یک مین کنگره خود که در سال 1995 در منچستر برگزار گردید, تعاونی را این گونه تعریف کرده است:
«تعاونی, اجتماع مستقل افرادی است که به منظور تأمین نیازها و اهداف مشترک اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی خود از طریق اداره و نظارت دموکراتیک مؤسسه ای با مالکیت جمعی، با همدیگر به نحو اختیاری توافق نموده اند.»
تاریخچه تعاون در جهان
به طور کلی تاریخچه تعاون در جهان را از نظر اقتصادی, به دو دوره تقسیم کرد :
• دوره اول از اغاز زندگی اجتماعی انسان شروع می شود و از قرن پانزدهم میلادی به تدریج تحول می پذیرد تا این که به شکل کنونی درمی آید.
• دوره دوم با انقلاب صنعتی و انقلاب فرانسه ، قرن هجدهم میلادی شروع می شود که دارای تعریفی مخصوص به دوران خود است، بنابراین دوره اول را عصر تعاون اجتماعی و دوره دوم را اصل تعاون صنعتی یا علمی می نامند .
تاریخچه تعاون در ایران
در مورد تاریخچه تعاون در ایران, آغاز تعاون رسمی در ایران را می توان به تصویب قانون تجارت ایران در سال 1303 خورشیدی دانست که موادی از این قانون به بحث در مورد تعاونی های تولید و مصرف پرداخته بود .
اما از لحاظ تشکیل و ثبت فعالیت تعاونی های رسمی می توان سال 1314 را آغاز فعالیت تعاونی ها در ایران دانست : زیرا در این سال توسط دولت اقدام به تشکیل نخستین شرکت تعاونی روستایی در منطقه داور آباد گرمسار گردید .
شرکت تعاونی راچدیل
شرکت تعاونی راچدیل انگلستان در پی بروز بحران های ناشی از انقلاب صنعتی و حاکمیت سرمایه و سرمایه داری بر ارزش های انسانی, توسط 28 نفر در سال 1844 میلادی تشکیل شد. که نظریه و روش های کار آنها سرمشقی برای تشکیل شرکت های تعاونی در دنیا قرار گرفت و تا امروز در سراسر دنیا این اصو ل ارزش و اعتبار خود را حفظ کرده و بنام اصول مکتب شرکت های تعاونی راچدیل شناخته شده است.
اتحادیه بین المللی تعاون
اتحادیه بین المللی تعاونInternational Cooperative Alliance
اتحادیه بین الملل تعاون ICA یک انجمن بین المللی است که انواع سازمان های تعاونی را شامل می شود.
تشکیل اتحادیه بین المللی تعاون به صورت کنونی برای نخستین بار در سال 1866 میلادی توسط بلوز Belus فرانسوی پیشنهاد شد. این اتحادیه در 18 آ‌گوست 1895.م و در کنگره بین المللی تعاون در لندن تاسیس گردید. اداره مرکزی این اتحادیه در شهر ژنو سویس واقع می باشد. از کشورمان اتاق تعاون مرکزی، اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی و کشاورزی ایران، , و تعاونی اعتبار مولی الموحدین عضو این اتحادیه می باشند. 
دفتر منطقه ای اتحادیه بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه

ICA به منظور تقسیم بندی کار ها و تمرکز زدایی و تسهیل در امور اعضا دفاتری در قاره های مختلف تأسیس نمود. دفتر منطقه ای این اتحادیه در آسیا و اقیانوسیه در هند وجود دارد و مخفف نام آن ICAROAP می باشد.  
اصول تعاون
اتحادیه بین المللی تعاون در سال 1995 میلادی با تصویب بیانیه جدید هویت تعاون مشتمل بر اصول اصلاح شده تعاون، یکصدمین سالگرد خود را برگزار نمود. این اصول عبارت‌اند از:
1- عضویت داوطلبانه و آزاد.
2- نظارت دموکراتیک اعضا.
3- مشارکت اقتصادی اعضا.
4- استقلال و عدم وابستگی.
5- آموزش، تربیت و اطلاع رسانی.
6- تعاون بین تعاونی ها.
7- توجه ویژه به جامعه.
اندیشمندان تعاون
• رابرت اوون 
• کلودهانری سن سیمون 
• فیلیپ بوشه 
• ویلیام کینگ 
• شارل فوریه 
• لویی بلان 
• فردریش ویلهلم رایفایزن 
• هرمان شولتز دلیچ 

نقش اتحادیه های تعاونی در پیشبرد اهداف نهضت تعاون جهان
هدف اصلی از به وجود آمدن اتحادیه ها برخورداری بیشتر از توانمندی ها می باشد. به خصوص اینکه اغلب اتحادیه ها تک منظوره هستند. به طور مثال می توان از اتحادیه تعاونی های مصرف، مسکن، خدمات و غیره نام برد. با توجه به این خاصیت آنها می توان گفت که اتحادیه ها قطعاً از توانمندی و تخصص بیشتری برخوردار می شوند و در نهایت تخصص و توان بالا منجر به نتیجه بهتر مؤثر تر در تمام مقوله ها خواهد شد. 
بشر زمانی به دنبال ایجاد اتحادیه رفت که احساس نمود به تنهایی نمی تواند به موفقیت دلخواه دست پیدا نماید. قبل از اتحادیه به دنبال تشکل های کوچکتر یعنی تعاونی ها رفت و دریافت که می توان به نسبت تلاش انفرادی در قالب شرکت تعاونی بهتر عمل نمود. به دنبال این تفکر، تشکیل اتحادیه با عضویت تعاونی ها و تشکل های کوچک به ذهن او خطور نمود و به این نتیجه رسید که از این طریق توانایی بیشتری خواهند داشت. تا این تاریخ نیز ثابت شده است که عملاً فعالیت های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی در قالب اتحادیه ها منجر به کارهایی بزرگتر شده است. 
امروزه ما شاهد فعالیت اتحادیه های بزرگتر مثل اتحادیه بین المللی تعاون و غیره هستیم و این اتحادیه ها تا جایی پیش رفته اند که در حال حاضر فدراسیون ملی تعاونی های کشاورزی ژاپن دارای سرمایه 18 میلیارد و 375 میلیون دلار و گردش مالی سالانه 63 میلیارد و 449 میلیون دلار ، فدراسیون ملی بیمه تعاونی های کشاورزی ژاپن با دارایی 406 میلیارد و 224 میلیون دلار و گردش مالی 46 میلیارد و 819 میلیون دلار، و غیره جزو بزرگترین تعاونی های جهان می باشند. 
این اتحادیه ها نقش عمده ای را نیز در زمینه اقتصاد کشور خود و جهان ایفا می کنند. به خصوص در ژاپن، اتحادیه مصرف کشاورزی در انتخاب وزیر کشاورزی این کشور دارای نقش می باشد و خواسته تعاونگران را در این مورد جامه عمل می پوشاند. 
می بینیم که اتحادیه های تعاونی با دارایی های فراوان، اگر زمینه فعالیت برای آنها فراهم گردد، با توجه به ماهیت تعونی و همکاری و جمع آوری سرمایه های کوچک، می توانند در تحقق اهداف نهضت تعاون که همانا مبارزه با فقر، ایجاد اشتغال، ایجاد عدالت اجتماعی، گسترش روحیه همکاری و مشارکت و غیره است بسیار کارساز عمل نماید.

/ 1 نظر / 502 بازدید
صالح

دقاقا مثل همین در وکی پدیا هست