نهضت تعاون در تایلند

نهضت تعاون در تایلند

سابقه کلی
همانند هر کشور در حال توسعه دیگر، تعاونی ها در تایلند از 1915 توسط دولت با هدف اولیه استفاده ابزاری از تعاون برای بهبود معیشت کشاورزان کوچک آغاز به کار نمود. این ناهنجاری به دلیل مشکلات بدهکاری مالی کشاورزان که از تغییر اقتصاد خودکفایی به اقتصاد تجاری رنج می بردند به وجود آمده بود. بلایای طبیعی نظیر خشکی و سیل نیز به این بدهی ها افزوده شد و در نتیجه آنها زمین های خود را از دست دادند و به شغل کارگری روی آوردند و بدهی های آنها نیز دست نخورده باقی ماند. 
اولین تعاونی در تایلند به نام "تعاونی واتچان با مسئولیت غیر محدود"(Wat Chan Cooperative Unlimited Liability) توسط دولت در سال 1916 در پیتسانولوک، به تبع شیوه تعاونی اعتبار رایفایزن با تنها هدف فراهم نمودن اعتبار کشاورزی و سازمان یافتن به عنوان تعاونی اعتباری روستایی کوچک و کمک به کشاورزانی که زیر بار قروض سنگین قرار دارند تشکیل شد. موفقیت این نوع تعاونی اعتباری در جلوگیری از مصادره شدن زمین بسیاری از کشاورزان توسط طلبکاران منجر به افزایش تعداد تعاونی های اعتباری روستایی کوچک در سراسر کشور گردید. این تعاونی های اعتباری کوچک در کشور شایع بودند تا اینکه از سال 1938 دیگر انواع تعاونی ها نیز به منظور پاسخ به نیاز های مردم تأسیس گردیدند. 
دولت در سال 1966 با هدف تقویت نهضت تعاون، قانون تعاون 1968، را که به موجب آن تأسیس اتحادیه تعاون تایلند امکان پذیر می شد به اجرا در آورد تا این اتحادیه به عنوان سازمان رأس (apex) نهضت تعاون کشور تایلند فعالیت نماید. قانون مذکور همچنین برنامه تلفیق، که تعاونی های اعتباری روستایی کوچک همجوار، تعاونی های شالیکاری و بازاریابی، تعاونی های اسکان و واگذاری اراضی را با یکدیگر در سطح منطقه ای با یکدیگر تلفیق می نمود و آنها را به تعاونی های چند منظوره که رسماً در طبقه تعاونی های کشاورزی قرار می گرفتند را قابل اجرا نمود.
در حال حاظر تعاونی های تایلند به صورت رسمی در بخش های ذیل فعالیت دارند: 
1- تعاونی کشاورزی
2- تعاونی واگذاری اراضی
3- تعاونی شیلات
4- تعاونی مصرف
5- تعاونی اعتبار و پس اندز
6- تعاونی خدمات، و 
7- اتحادیه تعاونی های اعتبار

1. تعاونی های کشاورزی
تعاونی های کشاورزی برای توانمند سازی کشاورزان عضو، جهت پرداختن به امر بازرگانی با یکدیگر تأسیس می شوند. بدین طریق کشاورزان در زمان بحران و نیز برای رسیدن به زندگی و معیشت بهتر به یکدیگر کمک می نمایند. 
1.1 سابقه: 
یک تعاونی اعتبار کوچک به نام تعاونی کشاورزی وات چان با مسئولیت غیر محدود در منطقه موآنگ از استان پیتسانولوک در سال 1916 تأسیس گردید و اولین تعاونی کشاورزی در کشور بود. از آن زمان به بعد، تعداد تعاونی های اعتبار کوچک رو به فزونی نهاد تا اینکه قانون B.E. 2511 تعاون ابلاغ گردید. سپس تعاونی های کوچک فراوانی با یکدیگر جمع شده و تعاونی های کشاورزی منطقه ای را تشکیل دادند. بنا بر این، انتظار می رفت تعاونی های بزرگتر و قدرتمند تری تشکیل شده و خدمات گسترده تری به اعضا ارائه دهند. 
1.2 هدف:
تعاونی های کشاورزی عموماً برای برآوردن نیاز های کشاورزان تشکیل می شوند که در ذیل به آنها اشاره می شود:
1. ارائه وام کشاورزی کم بهره به اعضا به هدف بهره وری و معیشت
2. تشویق اعضا به صرفه جویی از طریق پس انداز و سپرده
3. تهیه محصولات کشاورزی و مایحتاج روزانه به اعضا به قیمت های مناسب
4. ترویج روش های مناسب مزرعه داری و انتشار دانش فنی با هدف کمک به اعضا در کاهش هزینه های تولید و تولید محصولات بیشتر. با کمک دولت، اعضا با فنون برداشت محصول و نیز استفاده از کود ها و سموم آشنا می شوند. خدمات دیگر به شکل ارائه تجهیزات مزرعه داری (نظیر تراکتور، پمپ آب،و غیره) به اعضا با قیمت های مناسب می باشد و
5. قادر ساختن اعضا در بازاریابی محصولات در بین یکدیگر، که از این طریق محصولاتشان را با قیمت بالاتر به فروش برسانند و در مورد وزن و اندازه نیز عدالت را حفظ می کنند. 
1.3 تجارت تعاونی  
 در حال حاضر تعاونی های کشاورزی در زمینه های مختلف تجاری فعالیت می نمایند تا به نیاز اعضای خود پاسخ دهند. عموماً پنج بخش اصلی وجود دارند که تعاونی ها در آنها فعالیت می کنند: وام، پس انداز و سپرده، فروش محصولات مصرفی و کشاورزی، کالا، بازاریابی مشترک، و خدمات و عرضه کشاورزی.
1.4 وام دادن به اعضا
با کمک دولت، بانک کشاورزی و تعاونی های کشاورزی، نهاد های مختلف، و دیگر تشکل های وام دهنده اکنون در خصوص وام های کم بهره و زمان بازپرداخت در وضعیت بهتری قرار دارند. این وام ها عموماً بر سه دسته طبقه بندی می شوند: کوتاه مدت، میان مدت، و طولانی مدت. اعضا می توانند با وام های کافی حد اکثر سود را ببرند و بدین طریق قادر به خرید نشا، کود، سموم، ماشین آلات کشاورزی، خرید اراضی یا اسکان و غیره خواهند شد.
1.5 پس انداز و سپرده
تعاونی های کشاورزی به این دلیل صرفه جویی را ترویج می نمایند که انباشته پس انداز ها می تواند به بهبود استاندارد معیشتی اعضا کمک نماید. پس انداز ها را می توان همچنین برای انجام بازرگانی تعاونی سودآور برای تعاونی ها و اعضا مورد استفاده قرار داد. اعضا اخیراً می توانند در تعاونی های خود سپرده و پس انداز داشته باشند. 
1.6فروش کالاهای مصرفی و محصولات کشاورزی
شرکت های تعاونی کشاورزی علاوه بر امور اعتبار، محصولات باکیفیتی جهت فروش به اعضای خود و مردم عادی تهیه می نماید. وقتی خریداران از طریق تعاونی با یکدیگر میزان قابل ملاحظه ای کالا خریداری سفارش می دهند، از مناسب بودن قیمت و صحت مقادیر تحویلی خود مطمئن هستند. 
1.7 بازاریابی مشترک 
اعضا از طریق فروش مشترک محصولات نه تنها می توانند به قیمت های مناسب دست پیدا کنند بلکه اندازه تحویلی عالانه ای نیز خواهند داشت. بعضی تعاونی ها با کمک دولت مراکز بازاریابی ای برای توزیع محصولات اعضای خود نه تنها به صورت محلی بلکه در عرصه بین المللی فراهم نمودند. نمونه موفق آن نیز موز های طلایی بدون آفت کش است که اکنون به تعاونی های مصرف توتو در ژاپن صادر می گردد. 
1.8خدمات و عرضه کشاورزی
تعاونی ها به اعضای خود خدمات کشاورزی با قیمت های مناسب ارائه می دهند. نمونه هایی از این خدمات را می توان در حوزه شخم زدن، اسکان، آبیاری، مزرعه نمونه و غیره نام برد. با استفاده از اصل تقسیم هزینه ها، می توان آنرا قابل تحمل نمود. 
1.9 انواع تعاونی کشاورزی  
تعاونی های کشاورزی عموماً در میان مردمی تشکیل می شوند که درآمد آنان از راه کشاورزی تأمین می شود و نیاز های آنها متنوع و متفاوت است، و بنابراین، تعاونی های کشاورزی نیز انواع مختلفی به خود می گیرد. در کنار تعاونی های کشاورزی عمومی، انواع خاصی از تعاونی های کشاورزی وجود دارند که در ذیل به آنها اشاره می شود:
- تعاونی های مصرف کننده آب: اعضای این نوع از تعاونی کشاورزانی اند که در حاشیه مجاری یا منابع آبی زندگی می کنند و از آن مشترکاً استفاده می برند. استفاده و نگهداری مشترک از این منبع ارزشمند هدف اصلی این نوع از تعاونی می باشد.
- تعاونی های اصلاح اراضی: این نوع از تعاونی به عنوان بخشی از برنامه اصلاح اراضی دولت در مناطق اصلاح اراضی تأسیس شد. هدف اصلی کمک به کشاورزان عضو در تولید کشاورزی و نیز قادر ساختن انها در رسیدن به سرمایه، مایحتاج کشاورزی، بازاریابی، تسهیل پس انداز و بهبود شرایط معیشتی اعضا می باشد. 
- تعاونی های خاص: این تعاونی در میان کشاورزانی تشکیل می شود که به کار پرورش حیوانات نظیر گاو، خوک، و غیر مشغول می باشند. بازاریابی مشترک این محصولات اعضا را قادر می سازد تا محصولات خود را با قیمت مناسب تری به فروش برسانند و تجارت عادلانه ای داشته باشند. تعاونی های لبنی هم در این گروه از تعاونی ها قرار دارند. آنها همچنین فعالیت فرآوری شیر برای فروش در بازار عمومی یا فروش شیر خام به شرکت های خصوصی تولید کننده محصولات لبنی نیز انجام می دهند. 
- تعاونی های فرمان امنیت ملی: این نوع از تعاونی توسط فرمانده کل به منظور کمک به مردم مناطق دور افتاده جهت بهبود شرایط زندگی آنان از طریق توسعه مشاغل مفید ایجاد شد. 
- تعاونی های کائوچو: تعاونی های کائوچو توسط پرورش دهندگان کائوچو تأسیس می شوند. اعضا از طریق تعاونی های خود جنبه های مختلف تولید کائوچو و بازاریابی آن نظیر توسعه محصول، فرآوری و کنترل تجارت تعاونی را با یکدیگر تبادل می کند. 
- تعاونی های مدارس پلیس راه مرزی: این نوع تعاونی خاص، تحت حمایت پرنسس ماها چاکری دختر پادشاه تایلند قرار دارد و به صورت تعاونی خودیار و کمک دوجانبه اداره می گردد و برای جوانان راههای عملی زندگی آینده را نشان می دهد. 
2- تعاونی های اسکان
هدف اولیه تعاونی های اسکان تخصیص زمین به کشاورزانی است که یا زمین ندارند یا زمین آنها آنقدر کوچک است که درآمدش تکافوی معیشت آنها را نمی کند. دیدگاه کاربردی آن مشابه تعاونی های کشاورزی است. به هر حال، تعاونی های اسکان اهمیت بیشتر را بر توسعه زمین و آشنا سازی اعضا با فنون مزرعه داری و روش های نوین آبیاری نهاده است. 
تهیه زمین:
پس از اینکه اعضا زمین خود را دریافت نمودند، اداره ترویج تعاون وزارت کشاورزی و تعاون تایلند عمل امکان سنجی را آغاز می نماید تا اندازه زمین، نوع خاک، میزان بارندگی و منابع آبی را تعیین نماید. 
در انتخاب اعضا توسط یک کمیته تحقیق به ریاست رییس دفتر منطقه که توسط وزیر کشاورزی و تعاون منصوب می شود مسئولیت انتخاب متقاضیان واجد شرایط را دارد. شرایط لازم:
1- تبعه تایلند و فاقد سوء پیشینه باشد
2- خوش رفتار و تابع مقررات تعیین شده توسط اداره ترویج تعاون باشد 
3- پرتلاش، سالم و قادر به کشاورزی باشد
4- عاقل باشد
5- زمین نداشته یا زمین وی برای امرار معاش کافی نباشد
انواع تعاونی اسکان
1- تعاونی های اسکان.
2- تعاونی های اجاره-خرید زمین. 
3- تعاونی های اجاره کاری 
اعطای حق مالکیت
تنها اعضای تعاونی های اسکان و تعاونی های اجاره-خرید حق مالکیت زمین را دارند آن هم در شرایط ذیل که توسط اداره ترویج تعاون تعیین می نماید:
1- عضو مستمر با حد اقل 5 سال سابقه عضویت باشد
2- اعضا باید از زمین کاملاً جهت کشاورزی بهره برداری کنند
3- تمام اقساط تهیه زمین کاملاً پرداخت شده باشد
4- تمام بدهی های به تعاونی باید پرداخت شده باشد
5- تأییدیه تعاونی یا اداره ترویج تعاون برای مجوز زمین یا استفاده از مین اخذ شده باشد. اسناد قانونی صادره برای این منظور را نمی توان تا 5 سال به غیر انتقال داد مگر اینکه به صورت ارث باشد با به تعاونی ای انتقال یافته باشد که به آن تعلق دارد. 
3- تعاونی های صیادی
تعاونی های صیادی شامل اعضایی می شوند که به کار ماهیگیری (هم آب شیرین و هم آب دریا) مشغول می باشند.هدف اصلی پرداختن به کار تولید و بازاریابی و حل مشکلات آن از طریق فروش مشترک، دسترسی به وام، افزایش دانش صنعت ماهی گیری و توسعه ذخیره منابع طبیعی می باشد. هم اکنون سه نوع تعاونی ماهیگیری وجود دارد که اساس طبقه بندی آن شغل اعضا می باشد: 
1. تعاونی های ماهیگیری دریایی که دارای اعضای ذیل می باشند: 
- ماهیگیران بزرگ که برای ماهیگیری از آبهای تایلند فراتر می روند
- ماهیگیران متوسط که در محدوده آبهای تایلند مشغول ماهیگیری اند
- ماهیگیران کوچک (سنتی) که برای ماهیگیری در محدوده 3 کیلومتری ساحل به کار ماهیگیری می پردازند.
2. تعاونی های ماهیگیری آبهای شور که اعضای آنها به کار گرفتن میگو و پرورش آبزیان آب شور می پردازند.
3. تعاونی های ماهیگیران آب شیرین که اعضای آنها به کار پرورش ماهیان آب شیرین و حیوانات آبزی نظیر قورباغه می پردازند.
4- تعاونی های مصرف
تعاونی های مصرف توسط مصرف کنندگان تشکیل شده و هدف آن دستیابی به کالاهای مختلف با قیمت مناسب و استاندارد تضمین شده می باشد. این تعاونی قانونی بوده و در قانون تعاون به آن اشاره شده است و اعضای آن، سهامداران آن می باشند. اعضا به صورت داوطلبانه در فروشگاه های تعاونی خود سرمایه گذاری مشترک می کنند تا نیاز های خرید خود را به روشی تأمین کنند تا رفاه اقتصادی آنها را تضمین نماید.
اولین تعاونی مصرف در تایلند در سال 1937 در یک روستا در منطقه سنا، استان آیوتایا تأسیس شد. از آن پس در تمام کشور گسترش یافت.
هدف: 
1- دسترسی به کالا و خدمات برای خدمات رسانی به مشتریان
2- جمع نمودن کالاهای اعضا برای فروش در فروشگاه تعاونی
3- ترویج، انتشار و آموزش تعاونی در میان اعضا
4- ترویج روش پس انداز، خودیاری، و کمک دوجانبه در میان تعاونی ها 
5- همکاری و تعاون با دیگر سازمان های تعاونی در داخل و خارج از کشور
6- انجام هر فعالیت تجاری ای که با اهداف بالا هم راستا می باشد

5- تعاونی های پس انداز و اعتبار
تعاونی های پس انداز و اعتبار، تعاونی هایی اند که اعضای آنها دارای یک نوع شغل بوده یا در یک اجتماع زندگی می نمایند. هدف اصلی آن ترویج پس انداز در میان اعضا و اعطای وام برای سرمایه گذاری مفید می باشد. 
6- تعاونی های خدمات
تعاونی خدمات نوع دیگری از تعاونی است که توسط افرادی تشکیل شد که دارای یک نوع شغل بوده، دارای مسایل مشترک بوده و امنیت کاری را افزایش داده و شغل کنونی اعضا را حفظ می نماید. 
اهداف: 
1- ارائه خدمات به اعضا در چارچوب تعاونی
2- تهیه مواد و کالاهای مصرفی برای فروش به اعضا با قیمت عادلانه
3- تشویق به پس انداز دز میان اعضا از طریق پس انداز و سپرده
4- ارائه وام به اعضا برای استفاده کنندگان، حتی در زمان بحران
5- ایجاد بازار برای محصولات اعضا
6- کمک به اعضا در زمان دعوا های حقوقی
7- ترویج ایمنی اجتماعی در میان اعضا و خانواده های آنها 
8- ترویج خودیاری و کمک دوجانبه در میان اعضا
9- ارائه آموزش و تربیت تعاونی نظیر موضوعات مربوط به شغل اعضا
10- همکاری با دیگر تعاونی ها برای توسعه نهضت تعاون
انواع تعاونی خدمات
- تعاونی های خدمات کارگاه های خانگی: تعاونی هایی اند که برای حل مشکلات تهیه مواد خام و بازاریابی برای کارگران صنایع دستی تشکیل می گردد. این تعاونی ها استفاده از مواد محلی برای تولید را تشویق می نمایند.
- تعاونی های حمل و نقل: که در میان افراد کم در آمد شاغل در حوزه خدمات حمل تأسیس می گردد. هم اکنون این تعاونی ها متشکل اند از تعاونی های اتوبوس رانی، تاکسیرانی، سه چرخه رانی، مینی بوس رانی. 
- تعاونی های مسکن و خدمات جامعه: تعاونی هایی اند که برای خدمات رسانی به گروه های دارای مشکل مسکن و یا برای برآوردن نیاز های جامعه تشکیل می شوند. آین تعاونی ها به زیر گروه های ذیل تقسیم می شوند: تعاونی های مسکن و تعاونی های خدمات جامعه.
- تعاونی های خدمات زیرساختاری: این تعاونی ها در میان افرادی تشکیل می گردد که در یک جامعه قرار داشته و یا نزدیک به هم می باشند و مسایل زیر ساختاری مشترک دارند. هم اکنون سه نوع تعاونی از این دست وجود دارد: تعاونی های برق، تعاونی های آبرسانی چاههای آرتزین، و تعاونی های تأمین آب.
همچنینی انواع دیگری از تعاونی های خدمات وجود دارند که با موارد فوق تفاوت دارند. این تعاونی ها عبارتند از: تعاونی کارآفرینی تایلند با مسئولیدت محدود، تعاونی خدمات ساخت و ساز با مسئولیدت محدود ، و تعاونی آب شرب با مسئولیدت محدود و غیره.
7- اتحادیه تعاونی های اعتبار
اولین اتحادیییه اعتبار در تایلند در سال 1965 توسط 13 نفر با پس انداز اولیه 360 بات تشکیل گردید که نام آن اتحادیه اعتبار سونکلانگ توا (Soonklang Thewa Credit Union) بود. آقای آلفرد بونینک (بنیان گذار آن) معتقد بود که اگر مردم دست به دست هم بدهند و بدون تکیه به مردم دیگر به اهداف خود دست پیدا کنند رویا ها به حقیقت می پیوندند. این اصلی است که به اعتقاد او مردم زاغه های هوای کوانگ بانکوک باید رعایت می کردند تا زندگی خود را بهبود بخشند و با افراد دیگر جامعه در یک سطح قرار گیرند. اتحادیه اعتبار نقطه وصل مردمی بود که به هم اعتماد می کردند و مردمی که به دیگران کمک می کردند.

 

/ 0 نظر / 15 بازدید