درباره کشور برزیل

اقتصاد برزیل با قرار گرفتن در مقام ششمین اقتصاد بزرگ جهان در سال 2011 و هفتمین در سال 2012 از وزن و گسترگی قابل توجهی در میان اقتصاد کشورهای آمریکای جنوبی و نیز بازارهای جهانی برخوردار می باشد. بخش های کشاورزی، معدن، صنایع و خدمات این کشور بزرگ و توسعه یافته و از ویژگی های اقتصاد برزیل محسوب می شود. از سال 2003 دولتمردان این کشور با اتخاذ برنامه های اقتصادی از جمله افزایش ذخائر ارزی و کاهش بدهی های خارجی ، پیوسته موجب تقویت ثبات در حوزه اقتصاد خرد برزیل شده اند به گونه ای که در سال 2008  دو مؤسسه درجه بندی ریسک سرمایه گذاری خارجی به این کشور رتبه عالی را اعطا نمودند.
جمهوری فدرال برزیل بزرگترین اقتصاد آمریکای لاتین است و پنجمین کشور جهان از نظر وسعت و جمعیت محسوب می شود.
روابط ایران و برزیل
روابط جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدراتیو برزیل از بدو تاسیس در سال 1322 تاکنون بیشتر از جنبه های اقتصادی و تجاری برخوردار بوده است. مروری بر موافقت نامه و تفاهم نامه های امضا شده میان مقامات دو کشور در سال های اخیر نشان می دهد که بهره گیری از ظرفیت های اقتصادی دو کشور همواره مد نظر دولتمردان دو کشور در مقاطع مختلف بوده است. بخش عمده اقلام وارداتی ایران از برزیل را محصولات کشاورزی و دامی تشکیل می دهد.
در سال 2012 صادرات برزیل به کشورمان 2.183.927.959 دلار بود که در مقایسه با سال قبل 36/6 درصد کاهش نشان می دهد. ذرت ، شکر ، کنجاله سویا و گوشت به ترتیب مهمترین اقلام صادراتی برزیل به ایران از لحاظ ارزش در سال 2012 بوده اند . همچنین در این سال واردات برزیل از کشورمان 23.720.378 دلار بود که نسبت به سال قبل 70/32 درصد کاهش نشان می دهد. اوره و انواع پلی اتیلین مهمترین محصولات صادراتی کشورمان به برزیل از لحاظ ارزش در سال 2012 بوده است.
بخش های پیشرو  در برزیل برای صادرات و سرمایه گذاری
فرش، صنایع دستی، کشاورزی ، هوا فضا، حمل و نقل هوایی، فرودگاه، فن آوری اطلاعات، ارتباطات، حمل و نقل، برق، نفت و گاز، ایمنی محیط کار، فناوری های زیست محیطی، معدن، تجهیزات پزشکی، صنعت ساختمان و تأسیسات.

/ 0 نظر / 151 بازدید