تعاون یعنی همکاری

هدف از ایجاد این وبلاگ معرفی تعاون و نقش آن در اقتصاد کشور ها می باشد. خواهشمند است ما را از نظرات سازنده خود محروم نسازید-کپی برداری از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است
 
تصویب تغییر در فرمول حق عضویت در اتحادیه بین المللی تعاون
ساعت ٤:٠۳ ‎ق.ظ روز یکشنبه ۱ آذر ۱۳٩٤ : توسط : محسن خواجه محمدی

 

یافته های یک بررسی درمورد فرمول حق عضویت اتحادیه بین المللی تعاون در مجمع عمومی این اتحادیه در ترکیه اعلام شده و فرمول جدید توسط اعضا به تصویب رسید.

بررسی ای که هدفش کشف اشکالات ذاتی موجود در طراحی فرمولی بوده که منجر به افزایش چشمگیر حق عضویت برای بعضی از اعضا شده بود.

تعاون

 


فرمول کنونی که سال 2009 ایجاد شد، یک سیستم جهانی حق عضویت سالیانه برای هر عضوخواستار مشارکت در فعالیت های جهانی، منطقه ای و بخشی این اتحادیه بود تعیین کرد. این فرمول به صورت ذیل بود:

  • ضریب تعداد اعضا، جهت انعکاس تعداد اعضایی که این عضو اتحادیه دارد   
  • ضریب اقتصادی، برای انعکاس توسعه اقتصادی کشوری که که عضو در آن مشغول به فعالیت است

در حال حاضر برای تعیین حق عضویت هر عضو از این فرمول استفاده می شود:

حق عضویت پایه (ضربدر) سطح عضویت (ضربدر) شاخص درآمد کشوری بانک جهانی (برابر با) مقدار نهایی

"حق عضویت پایه" در "سطح عضویت" و "شاخص درآمد کشوری بانک جهانی" ضرب می شود. مقدار نهایی، حق عضویت سالیانه ی عضو برای مدت چهارسال می باشد. اولین دوره چهارساله در سال 2012 به اتمام رسید که در آن زمان اتحادیه تصمیم به محاسبه مجدد آن گرفت و در نتیجه مشخص شد بعضی اعضا با افزایش شدید حق عضویت مواجه شدند.

کیتی باردزویک، رییس کمیته ممیزی و کنترل اتحادیه به حاضرین در مجمع عمومی گفت: فرمول حق عضویت مشکل آفرین و ناکارآمد است. وی افزود: افزایش حق عضویت ها بر اساس الگوی حاضر بسیار شدید است، تا حدی که بعضی اعضا با افزایش 300 درصدی مواجه خواهند شد.

مشکل کار اینجاست که ضریب اعضای سازمان عضو و ضریب اقتصادی از جدول هایی استخراج شده اند که هرکدام دارای چند سطح محدود می باشند. انتقال از یک سطح به سطح دیگر تأثیر غلط اندازی دارد.

 

تغییرات اساسی

تغییر اصلی سیستم، جایگزین کردن جدول ها با یک سیستم متناسب می باشد که در آن ضریب ها بجای اینکه در گروه های عمومی تعیین شوند، برای هر عضو به صورت جداگانه تعیین می شوند.

ضریب تعداد اعضا

در وهله اول تعداد میانگین اعضای هر عضو اتحادیه تعیین می شود (در حال حاضر حدود دو و نیم میلیون). سپس به منظور تعیین ضریب اعضا، هر عضو با این مقدار میانگین مقایسه می شود.

بنابراین، اگر مقدار میانگین اعضای سازمان های عضو اتحادیه دو و نیم میلیون باشد و عضو اتحادیه در پرسشنامه تعداد اعضای خود را 5 میلیون اعلام نماید، ضریب وی 2 خواهد بود (5 میلیون تقسیم بر دو و نیم میلیون).

ضریب اقتصادی

جایگزینی شاخص درآمد کشوری بانک جهانی که فقط دارای چهار سطح نامناسب است با یک مرجع کشوری دیگر که بیشتر به آنها بپردازد- نظیر GDP

برای بدست آوردن ضریب اقتصادی اعضا، GDP کشور عضو با میانگین جهانی قیاس می گردد. برای مثال، اگر میانگین سرانه GDP برای تمامی کشور ها تقریباً 17600 دلار و کشور عضو 35200 دلار باشد، ضریب اقتصادی آن عضو 2 خواهد بود (35200 تقسیم بر 17600).

هردوی این پیشنهادات کلیدی در ضریب ها و در نتیجه در مقدار حق عضویت تغییر ملایمی ایجاد نموده و نهایتاً اصلاحاتی را که یک عضو در طول زمان تجربه خواهد نمود را قابل تحمل تر می کند.

پیشنهاد

حق عضویت پایه (ضربدر) نسبت عضویت (ضربدر) نسبت برابری قدرت خرید GDP (برابر است با) مقدار نهایی

این حق عضویت ها برای یک دوره چهارساله از سال 2017 تا 2020 و بر اساس اطلاعات تعداد اعضای سازمان عضو اتحادیه و DGP کشور مربوطه در سال 2015 می باشد. این حق عضویت ها در سال 2020 نیز به مدت چهارسال برای سال های 2021 تا 2024 مجدداً محاسبه می شوند. همچنین، اعضا شاهد یک افزایش ده درصدی برای هرکدام از این دوره های چهارساله خواهند بود.