تعاون یعنی همکاری

هدف از ایجاد این وبلاگ معرفی تعاون و نقش آن در اقتصاد کشور ها می باشد. خواهشمند است ما را از نظرات سازنده خود محروم نسازید-کپی برداری از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است
 
مالزی میزبان مجمع عمومی بعدی اتحادیه بین المللی تعاون
ساعت ٩:٠٥ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٤ : توسط : محسن خواجه محمدی


مجمع عمومی بعدی اتحادیه بین المللی تعاون در مالزی برگزار خواهد شد. این خبر در مجمع این اتحادیه در آنتالیا اعلام شد، رویدادی که 1000 نفر از تعاونگران دنیا را گرد هم آورد.
12 هزار تعاونی با بیش از 7 میلیون عضو در مالزی فعال می باشند. تعاونی رأس این کشور آنگکاسا می باشد که در سال 1966 و به منظور متحد نمودن تعاونی های این کشور و حمایت از آنها در سطح ملی و بین المللی تأسیس شد.

مجمع عمومی اتحادیه بین المللی تعاون در مالزی65 نفر از مالزی در مجمع عمومی امسال که در آنتالیا برگزار شد حضور داشتند که آقای داتو عبدالفتاح عبدالله رییس آنگکاسا و رییس سازمان تعاون کشورهای عضو آسه آن نیز در میان آنها حضور داشت. در روزهای 15 و 16 اکتبر نیز دانشکده تعاون مالزی به همراه سازمان تعاونی های آسه آن میزبان کنفرانس دگرگونی تعاونی و چالش های مدیریتی در کوالالامپور بوده است.
تعاون در مالزی دارای سابقه طولانی ای است. اولین تعاونی ها در مالزی در اویل قرن بیستم تأسیس شدند. در سال 1922 زمانی که کشاورزان توسط واسطه ها استثمار شده و کارگران کم درآمد در برابر وام دهندگان به زانو در می آمدند، یک دفتر مدیریت تعاون در تایپینگ تأسیس شد و در همین سال 9 تعاونی اعتبار و 2 فروشگاه تعاونی آغاز به کار کردند.
نهضت تعاون این کشور رشد یافته و به بخش های مختلفی نظیر کشاورزی، خرده فروشی، بانکداری، بیمه، مسکن، یا حمل و نقل گسترش یافت. تعاونی های مالزی روز تعاون مختص به خود دارند. 5000 تعاونگر مالزیایی امسال به مناسبت روز تعاون، روزهای 14-16 آگوست را به جشن پرداختند. هدف آنگکاسا، تقویت کمک اقتصاد تعاونی به تولید ناخالص داخلی این کشور و افزایش آن به 50% تا سال 2020 می باشد. این سازمان همچنین در طراحی و تحقق خط مشی ملی تعاون و برنامه تحول اقتصادی با دولت همکاری می کند. این خط مشی به سه حوزه کاری خاص توجه دارد: توسعه فعالیت های اقتصادی تعاونی، اعتماد به نفس جامعه تعاونی و مدیریت و قانون گذاری.
مالزی همچنین در لیست کشور های برتر کو اوپ مانیتور با گردش مالی بیش از 100 میلیون دلار در رتبه بیست و هشتم قرار دارد. در مجموع، چهار نهاد تعاونی در مالزی موجب شدند این کشور در رتبه 26 ام قرار گیرد: Bank Kerjasama Rakyat Malaysia Berhad (118), Koperasi Permodalan Felda Malaysia Berhad (145), Etiqa Takaful Berhad (187) and Takaful Malaysia (271)..
بانک رکیت از نقطه نظر درآمد بانکداری در سرانه GDP یازدهمین تعاونی در بخش خدمات بانکداری و مالی و همچنین در لیست 300 تعاونی برتر نیز رتبه 118 را دارا است.
کمیسیون شرکت های تعاونی مالزی به عنوان دفتر ثبت و تعدیل کننده تعاونی ها، زیر نظر وزارت تجارت داخلی، تعاونی ها و مصرف کار می کند. یکی از اهداف آن تشکیل سیاست های ملی تعاون برای این بخش می باشد. هدف اصلی این سیاست ها افزایش کمک نهضت تعاون به GDP می باشد که باید تا سال 2020 از 5% کنونی به 10% افزایش یابد.