تعاون یعنی همکاری

هدف از ایجاد این وبلاگ معرفی تعاون و نقش آن در اقتصاد کشور ها می باشد. خواهشمند است ما را از نظرات سازنده خود محروم نسازید-کپی برداری از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است
 
در روز بین المللی تعاون در سال 2016 چه روی خواهد داد؟
ساعت ۳:٠٥ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٢٧ آبان ۱۳٩٤ : توسط : محسن خواجه محمدی

از سال 1923، اتحادیه بین المللی تعاون به منظور ایجاد فرصتی هر ساله جهت افزایش آگاهی مردم جهان نسبت به نهضت تعاون در دنیا اولین یکشنبه ماه جولای هرسال را به عنوان روز بین المللی تعاون نامگذاری نمود. هر ساله برای انعکاس هر رویداد یک موضوع در نظر گرفته می شود. تعاونی های سراسر دنیا و نیز مسئولین دولتی و سازمان ملل این روز را جشن می گیرند.

coop day


تا کنون، برای تلفیق این جشن ها تلاش منسجمی انجام نشده است. حال، کمیته ارتباطات این اتحادیه، معتقد است که روز تعاون زمان مناسبی جهت تلفیق و یکپاچه سازی تمام راهکارهای ارتباطی و سیاسی است.

سازمان ملل طرحی با نام 17 هدف توسعه پایدار ایجاد نموده است که حوزه هایی نظیر فقر، آب سالم،  کاهش نابرابری را مورد هدف قرارداده است. روز بین المللی تعاون در سال 2016 با تحقق اولین فاز این برنامه و فاز دوم برنامه کاری دهه تعاون (راهکار جهانی قراردادن الگوی تجارت جهانی به عنوان سرلوحه پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی) همزمان خواهد بود.

اهداق توسعه

اتحادیه بین المللی تعاون معتقد است که اهداف سازمان ملل فرصتی است مغتنم تا با استفاده از روز تعاون، ، بتوان به منظور دستیابی به توسعه پایدار و کمک به اهداف برنامه دهه تعاون، کار حمایت از نهضت تعاون در موسسات جهانی و محلی را پیش برد.

اهداف اتحادیه بین المللی تعاون:

  • قراردادن تعاونی ها به عنوان شرکای اصلی در دستیابی به دستور کار توسعه پس از سال 2015
  • متحد ساختن تعاونی ها تحت یک طرح حمایتی و ارتباطی    
  • افزایش آگاهی در میان موسسات زیست محیطی، منطقه ای، ملی و محلی در خصوص اهمیت تعاونی ها در دستیابی به توسعه پایدار

یکی از ایده هایی که مطرح شد، یک بستر آنلاین برای تعاونی ها جهت کسب اطلاعات بیشتر نسبت به اهداف توسعه پایدار و پایبندی به تعهداتی جهت دستیابی به آنها می باشد. برگزاری یک رویداد در سازمان ملل متحد در نیویورک همزمان با روز تعاون 2016 می تواند این بستر را به صورت جهانی راه اندازی کند. اتحادیه بین المللی تعاون از اعضای خود خواهد ساخت تا تعهد خود را در دستیابی به اهداف توسعه پایدار نشان بدهند.

اد مایو، رییس کمیته ارتباطات اتحادیه بین المللی تعاون در مجمع عمومی این اتحادیه در ترکیه گفت: "ما به عنوان اتحادیه بین المللی تعاون در نظر داریم یک رویداد همگانی (کریتیکال مس)به وجود آوریم. آیا می توانیم در این روز در 100 کشور دنیا جشن بگیریم؟ بله ما می توانیم، اگر شما بخواهید به این مشارکت کمک کنید. این کار موجب ایجاد یک حس تجاری جهت ترویج الگوی تجاری مشترک ماست".