تعاون یعنی همکاری

هدف از ایجاد این وبلاگ معرفی تعاون و نقش آن در اقتصاد کشور ها می باشد. خواهشمند است ما را از نظرات سازنده خود محروم نسازید-کپی برداری از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است
 
نقش بانوان در نظام تعاون
ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز چهارشنبه ٢٠ آبان ۱۳٩٤ : توسط : محسن خواجه محمدی


بررسیهای جهانی نشان میدهد مشارکت بانوان در  نظام تعاون  در حال افزایش است
 


یک بررسی مشترک بین اتحادیه بین المللی تعاون و سازمان بین المللی کار نشان میدهد که نقش بانوان در بخش تعاون افزایش یافته و از این لحاظ نیاز آنها بیشتر مورد توجه مقامات دولتی قرار گرفته است. در این بررسی که بصورت اینترنتی انجام شد، 75% از شرکت کنندگان موافق این موضوع بودند که نقش بانوان طی 20 سال گذشته افزایش یافته است. این یافته ها در راستای جلسه 59 سازمان ملل با عنوان "تعاون، بانوان و توانمند سازی" در قالب کمیسیون وضعیت بانوان مطرح شد.
80% از این افراد بر این اعتقاد بوده اند که مدل اقتصادی تعاونی نسبت به سایر مدلهای اقتصادی برتری داشته و موجبات برابری جنسیتی را ایجاد مینماید. این بررسی نشان دهنده موج مثبتی در خصوص بانوان است که در راستای رسیدن به سال 2015 یعنی 20 سال پس از بیانیه پکن سازمان ملل در خصوص برابری جنسیتی و توانمند سازی بانوان میباشد. این تحقیق و بررسی میتواند سنگ محک خوبی برای تحقق این بیانیه باشد. این تحقیق در مورد 600 نفر انجام شده کا پاسخ دهندگان از جمله جوامع دانشگاهی، کارگران و غیره بوده اند.
 در راستای افزایش نقش بانوان در عرصه بین المللی اتاق تعاون ایران کارگاه آموزشی "ظرفیت سازی مدیریت بانوان" را با  همکاری دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه اتحادیه بین المللی تعاون(ICA_AP) جهت تقویت تعاونی های بانوان کشور بمنظور ارتقاء فعالیت های اقتصادی آنها در قالب انجام فعالیت های منطقه ای و جهانی برگزار کرد در این اجلاس موضوعات : وضعیت تعاونیها و مشارکت بانوان در ایران - ابتکار موضوع جنسیت و توسعه رهبری بانوان در تعاونیها از سوی اتحادیه بین المللی تعاون – از منظر جهانی- جنبه های مختلف مدیریت در مدل اقتصادی تعاونی - درک موضوع جنسیت - جنبه های متفاوت مدیریت تجارت تعاونیها- رهبری و مدیریت فردی و فرصتهای تجاری بانوان در بخش کشاورزی و جوامع روستایی با حضور مدرسینی از کشورهای هنوستان و مالزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.