تعاون یعنی همکاری

هدف از ایجاد این وبلاگ معرفی تعاون و نقش آن در اقتصاد کشور ها می باشد. خواهشمند است ما را از نظرات سازنده خود محروم نسازید-کپی برداری از مطالب وبلاگ با ذکر منبع آزاد است
 
پیشنهاد زمانی راجیو مهتا قائم مقام ICAROAP در خصوص آمادگی برای سال بین المللی تع
ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ دی ۱۳۸۸   کلمات کلیدی: سال 2012 ،سال تعاون

تعاونگران و برادران عزیز
با سلام و بهترین آرزوها برای سالی بهتر و پررونق تر
بدینوسیله قصد دارم نظرات شخصی خود را در خصوص حوزه [فعالیت] تعاونی ها در سال 2010 به عرض برسانم....


همانطور که همه می دانیم، رکود اقتصادی که زیر ساختار مالی جهان را فلج و رشد اقتصادی را کند نموده است، نشانه هایی از برون رفت را تا حدی در خود آشکار کرد و به نظر می رسد که این برای خوشنودی تعاونی ها و خوش بین شدن نسبت به حوزه [فعالیت] تعاونی ها به عنوان پیامد های درسی که جامعه جهانی آموخت کافی باشد.  
دلیل اصلی بحران اقتصادی جاه طلبی بیش از حد جامعه جهانی نسبت به کسب سود و سوء استفاده از موقعیت توسط مؤسسات مالی سود-محور بوده است. نتیجه، همانطور که همگان می دانیم، سقوط بازار های مالی بوده است.
تأثیر رکود اقتصادی بر تجارت جهانی توان فرسا بود، اما اقتصاد محلی از ایمنی بیشتر و انعطاف پذیری بیشتری برخوردار بوده است. به ویژه تعاونی ها علائم رکود نشان نداده و کسب و کار آنها در کل ثابت باقی ماند. این نشان می دهد که تعاونی ها بنگاه های واقعی ای اند که تحت مالکیت، کنترل و مدیریت سهام داران و نه سرمایه گذاران قرار دارند، و بدین طریق خطر زیادی نمی توانند بپذیرند و همچنان با بازگشت های متعادل به رقابت ادامه می دهند.
این ویژگی تعاونی ها مجمع عمومی را برانگیخت تا سال 2012 را به عنوان سال تعاونی ها برگزیند و این فرصتی عالی برای تعاونی ها است تا توانمندی ها و ارتباط خود را با موضوع به نمایش بگذارند.
این فرصتی است بسیار بسیار نادر که بر سر راه تعاونی ها قرار گرفته است و هم رهبران تعاونی ها و هم مسئولان دولتی باید در استفاده نمودن از این فرصت حداکثر تلاش خود را بنمایند تا از منافع بخش های محروم، عقب مانده و مستضعف جامعه (با استفاده از محرک توسعه تعاون از همین سال 2010) حمایت شود.
پیشنهاد زمانی بنده این است:
2010: تعیین حوزه ها/بخش هایی که باید تحت سیستم تعاونی در آیند. برای مثال: کشاورزی، مصرف، آموزش (تعاونی های مدرسه ای، دانشگاهی)، کارگران (نیرو های کاری، کارگران صنعتی، صنعتگران، خدمات رسانان و غیره)، بیمه، بهداشت، گردشگری و غیره. تدوین چارچوب سیاستگذاری در سطح ملی برای توسعه از طریق تعاونی ها.
2011: ارائه طرح ها و برنامه هایی برای اجرا در سال 2011 و اتمام آن در سال 2012 با موفقیت چشمگیر. هدف از انجام این کار نیز ایجاد نما و درک خوب از تعاونی ها در ذهن مردم و اولویت نمودن آن در فرایند توسعه اقتصادی کشور ها می باشد.
در سال 2011 همچنین لازم است راهکاری برای همگانی و رایج نمودن تعاونی ها از طریق انتشار رسانه های چاپی و سمعی-بصری در سال 2012 ارائه شود.
2012: از دولت ها و نهضت ها انتظار می رود تا (برای انجام تبلیغات و ترویج کارهای خوبی که تعاونی ها می توانند در قسمت های مختلف دنیا انجام دهند و یا انجام داده اند) دست به دست هم بدهند تا از این طریق حمایت مردمی را در خصوص فعالیت های تعاون به خود جلب نمایند. همچنین در این سال می توان نتیجه طرح های موفق انجام شده توسط تعاونی ها در سال 2011 را نشان داد و به خاظر آن جشن گرفت.
دفتر اتحادیه بین المللی تعاون در آسیا و اقیانوسیه آماده است در خصوص مسایل بالا به شما هرگونه کمک فنی ای ارائه دهد.
تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل بر اساس مزیت های واقعی تعاونی ها انجام شد و محرک اصلی آن درسی بود که جهان از بحران اقتصادی که گریبان گیر تمام جهان شد و رفاه میلیارد ها نفر را به خطر انداخت آموخت.
هدف از اعلام سال 2012 به عنوان سال تعاونی ها ایجاد محرک قوی برای افزایش آگاهی در خصوص کارهای خوبی که تعاونی ها در جهان انجام داده اند و منافعی که جامعه تعاونی می تواند از طریق همکاری و تعاون به عنوان نگرش حاصل از ارزش های موجود در بیانیه هویت تعاون اتحادیه بین المللی تعاون ارائه دهد بوده است. بی شک، معیار، ایجاد سکوی قوی از سرمایه اجتماعی از هر کشور می باشد.